Gyomorfekély és gyomorhurut
Ivókúra
Gyomorfekély és gyomorhurut
Erősen megszaporodott a gyomor- és bélbetegségben szenvedő betegek száma.
Gyakrabban állítjuk fel a gyomorhurut diagnózisát, mint számos betegség kísérő tünetét.
Okozhatják külső ártalmak, felléphet anyagcsere-betegségek, a máj és epeutak betegségei, valamint gyomorműtétek kíséretében. Keletkezhetik kéregizgalom után is.
Ha az idült gyomorhurutot nem is tekintjük önálló betegségnek, sokat tehetünk a beteg közérzésének, erőbeli állapotának megjavítására, ha ivókúrával a kísérő hurutos tüneteket megszüntetjük. Gyomorsav túlképződésével járó gyomorhurut kezelésében jó hatású a SALVUS gyógyvízzel végzett ivókúra. Csökkennek a savértékek és a nyálelválasztás.
Komoly problémát jelent az egész világon a fekélybetegség elterjedések, amely ma már népbetegségnek számít. A megbetegedés vegetatív eredetű, és dinamikus egyensúlyzavar következménye. A külvilágból és a szervezetből érkező ingerekre az agykéreg közvetítésével reagálnak a kéreg alatti központok. A gyomorfekély nem helyi betegség: csak olyan gyógykezelés járhat sikerrel, amely a kezelést az egész emberre kiterjeszti. Ez a magyarázata az ivókúrával elérhető kedvező eredményeknek is.
Ivókúrát a gyomorfekély kezelésére elsőnek Leube ajánlott. Természetesen műhiba volna ivókúra rendelése vérző fekély, pilorus szűkület vagy daganat esetében. Fekélybetegségben szenvedő betegek egy csoportja 4 heti szanatóriumi tartózkodása alatt SALVUS gyógyvízzel végzett ivókúrát. Kúra előtt 16 betegnek volt gyomorégése, ez 14 esetben szűnt meg. Gyomorfájásról 26 beteg panaszkodott, 19 esetben múlott el. 28 beteg közül 16-nál eltűnt a fekélyfészek. Súlygyarapodás átlagosan 2 kg volt. A gyomor ürítése, a savértékek az esetek felében változtak meg kedvező irányban. Az elért gyógyulások száma nem maradt el egyéb szokásos gyógyszeres kezelések mögött.
Nem hagyható figyelmen kívül a gyomornedv-elválasztás szempontjából az alkali bevitel időpontjának a táplálékfelvétel időpontjához való viszonya. Két órával a táplálékfelvétel előtt adott alkali csökkenti a gyomorban a szekrétum mennyiségét. A táplálékkal egy időben bevitt alkali erősen fokozza a gyomornedv mennyiségét. Az alkali két egymással ellentétes irányú hatást fejt ki. A bél felől a gyomornedv mennyiségét csökkenti, míg a gyomorban emeli.
A terápia előírásánál ezt a kísérleti tényt nem hagyhatjuk figyelmen kívül és a SALVUS gyógyvizet 2 órával a, táplálékfelvétel előtt kell a betegnek elfogyasztani, hogy az étkezés időpontjára a gyógyvíznek a szekrétum mennyiségét és aciditását csökkentő hatása érvényesüljön. Mennyisége naponta 3x1-2 dl meglangyosítva.
Kivonat a "Magyar Gyógy-és Ásványvizek Ismertetése" c. tájékoztatóból
Szerk.: Dr. Frank Miklós
Kövessen minket